Gruusia
Puhka Gruusias
Euroopa, Aasia, Venemaa ja Lähis-Ida ristumisteel asuvat Gruusiat on ajalooliselt kujundanud täiesti erinevad kultuurid. Tuhandeid aastaid on rändurid ja kaupmehed läbinud kohalikke maid, järgides Suurt Siiditeed, mis on jätnud sügava jälje kohalikku kultuuri, muusikasse ja arhitektuuri.
Salapärastest mägikloostritest lõhnavate viinamarjaistandusteni on see Taga-Kaukaasia eriline kant tulvil hämmastavaid kontraste ja imesid.
Gruusia puhkus on teie jaoks unustamatu kogemus, mis võimaldab sukelduda ühte kõige mitmekesisemasse ja rikkamasse kultuuri, nautides kohaliku looduse erakordset ilu.
Geograafia ja kliima
Gruusia on mägine riik, mis piirneb Venemaa, Türgi, Armeenia ja Aserbaidžaaniga. Läänes piirab seda Musta mere vesi. Rannajoone pikkus on 330 km.
Rannikul on kliima lähistroopiline. Mida sügavamale sisemaale ehk itta liikuda, seda mõõdukamaks see muutub.
Gruusias on suvi kuum ja üsna niiske. Juulis on keskmine temperatuur +24 … 27 ° C. Talved on enamasti pehmed, eriti edelas, kus temperatuur langeb harva alla +4 … 8 ° C.
Kui Musta mere rannikust kaugeneda, muutub kliima kontinentaalsemaks. Suvel on temperatuur idapiirkondades sageli +38 .. 40 ° C. Mägipiirkondi iseloomustavad madalad temperatuurid: jaanuaris võib termomeetrinäit langeda kuni -20 ° C.
Parim aeg puhkuseks Batumis ja teistes Gruusia kuurortides on suve algus (mai ja juuni) ning varasügis (september), kui ilm on pehme, ilma tugevate sademeteta ja kuumuseta, mis on tüüpiline juulile ja augustile.
Vaatamisväärsused
Kuigi paljud lähevad Gruusiasse mere äärde, on seal peale kaunite puhaste randade veel palju huvitavaid vaatamisväärsusi.
Riigi pealinna Tbilisi ajalugu ulatub vähemalt 5. sajandisse. Tbilisi on erinevate religioonide, kultuuride ja traditsioonide sümfoonia. Sünagoogid, õigeusu katedraalid, Armeenia kirikud ja mošeed asuvad siin peaaegu samadel tänavatel ning vanad turud ja kaupmeeste eramud avaldavad oma koloriidiga kõikidele turistidele muljet. Siin on majesteetlik Püha Kolmainsuse katedraal, Narikala kindlus, juba 6. sajandil ehitatud iidne Anchiskhati basiilika, barokkstiilis Püha Peetruse ja Pauluse katedraal.
Tbilisist vaid 20 km kaugusel asub Mtshetha – üks riigi vanimaid linnu, mis oli kunagi Gruusia kuningriigi pealinn.
Väikelinnas asuvad paljud olulised kirikud, mis kuuluvad UNESCO maailmapärandi nimistusse. See on 11. sajandi Svetitskhoveli katedraal, mille jaoks legendi järgi valis koha Gruusia kaitsja Püha Nino, ja Jvari klooster, mille kirikuaiast avaneb võrratu vaade kohale, kus ühinevad jõed Mtkvari ja Aragvi, millest üks on sinine ja teine ere smaragdivärvi.
2023. aastal Gruusias puhates ärge jätke kasutamata võimalust külastada iidseid Gruusia losse ja kindlusi. Kõige kuulsamate hulka kuuluvad keskaegne kindlus Khartsvisi, Gelati klooster, Mestia vahitornid, kindlustatud asulad Shatili ja Signagi. Tähelepanuväärne on ka Vardzia kaljuklooster, mille rajas kuninganna Tamara 12. sajandil. Mõned iidse niisutussüsteemi osad toimivad siin endiselt.
Mis puudutab merd, siis muudavad Gruusia Batumi puhkuse hinnad 2023. aastal selle piirkonna ülipopulaarseks sihtkohaks. Gruusia suurimal Musta mere kuurortlinnal on Kaukaasia Las Vegase maine. Rannast eemal on palju meeleolukaid kohvikuid, loomingulisi ruume, tänavakunstiprojekte.
Rahvusköök
On võimatu ette kujutada Gruusia reisi ilma klaasitäie tõelise Saperavi või Kahetita. Arvatakse, et Sakartvelos hakati veini valmistama rohkem kui 7000 aastat tagasi. Nüüd kasvatatakse riigis enam kui 500 viinamarjasorti, millest valmistatakse kuulsaid Gruusia veine.
Kohalik köök on muljetavaldav oma mitmekesisuse poolest. Puhates Tbilisis või Batumis saate iga päev midagi uut avastada: proovida tõelisi hatšapurisid ja hinkalisid, hämmastavat mahlast šašlõkki traditsiooniliste tkemali ja satsebeli kastmetega.
Juust, piimatooted, kõik kujuteldavad ja kujuteldamatud lihaliigid, värsked köögiviljad ja veel suurte portsjonitena – Gruusias on peaaegu võimatu tühja kõhuga jääda.
Тoll
Välisvaluutat võib sisse tuua ja välja viia ilma piiranguteta. Lari (kohalik valuuta) jaoks on kehtestatud piirmäärad – riiki saab tuua mitte rohkem kui 25 000 GEL-i ja välja viia maksimaalselt 3000 GEL-i. Isiklike ehete eest ei tule tollimaksu maksta, kuid need tuleb deklareerida. Üle piiri võib tuua sigarette (mitte rohkem kui 200 inimese kohta) ja alkoholi (kuni 3 liitrit veini ja kuni 10 liitrit õlut).
Valuutavahetus
Raha saab vahetada pankades või ööpäevaringsetes valuutavahetuspunktides. Tbilisis ja teistes suurtes linnades pole sularahaautomaatidega probleeme, kuid kõikjal pole võimalik kaardiga maksta, seega on parem omada natuke sularaha.
Ostlemine
Enamik poode on avatud 9.00–10.00 kuni 18.00–19.00. Suured supermarketid töötavad tavaliselt 12-tunnise graafiku alusel, mõned ööpäev ringi. Laadad ja turud avatakse varahommikul ja suletakse lõuna ajal.
Gruusia mereäärse puhkuse, toidu ja erinevate suveniiride hinnad on enamasti madalamad kui populaarsetes Euroopa kuurortides.
Kõige soodsamad Gruusia puhkuse hinnad 2023
Tour24 Reisibüroo OÜ pakub Eesti juhtivatelt reisikorraldajatelt viimase hetke reise ja pakette Gruusiasse. Tohutu valik pakette võimaldab valida puhkusevariandi, mis sobib kõige paremini kliendi soovide ja eelarvega: alates nn laisast perepuhkusest Musta mere rannikul kuni põnevate reisideni neile, kes soovivad tutvuda riigi kultuuri ja ajalooga.